Pestīšanas armijas Zviedrijas un Latvijas teritorija
Biežāk uzdotie jautājumi / Lapas karte / Kontakti /

Palīdzība ārkārtas situācijās

Inga Vintere
VUGD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Pestīšanas armija ir starptautiska kustība, evaņģēliska universālās Kristīgās Baznīcas daļa. Tā ir akreditēta nevalstiska organizācija, un tai ir pārstāvji gan Apvienotajās Nācijās Vašingtonā, gan Eiropas Komitejā Briselē. Pestīšanas armija darbojas 126 valstīs. Latvijā tā darbu sāka 1923.gadā Latvijas brīvvalsts laikā. Otrā pasaules kara laikā tās darbība tika pārtraukta un atkal atjaunota 1990.gadā.
Latvijā Pestīšanas armija rūpējas par maznodrošinātajiem, gan piedāvājot siltas pusdienas, gan sagādājot pārtikas pakas, gan izsniedzot apģērbu un apavus. Priekuļu novadā ir Skangaļu muižas Bērnu atbalsta un sociālās aprūpes centrs, kur mājvietu atraduši 24 bērni, Rīgā ir izveidots dienas aprūpes centrs „Patvērums”.
Pestīšanas armija visā pasaulē plaši palīdz nelaimju seku likvidēšanā ārkārtas situācijās. Arī Pestīšanas armija Latvijā plāno izveidot grupu „Palīdzība ārkārtas situācijās” ar mērķi atbalstīt ugunsdzēsējus glābējus viņu darbā, kā arī piedāvāt tūlītēju palīdzību nelaimē nonākušajiem.
Lai labāk vairāk uzzinātu par ugunsdzēsēju glābēju darbu un sadarbības iespējām Pestīšanas armijas pārstāvji Pestīšanas armijas Sociālā centra vadītājas, leitnantes Aldonas Vaineiķes vadībā, viesojās VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 10. un 7. daļā. Uzzinot vairāk par ugunsdzēsēju darbu un darba apstākļiem, viņi jau brauca ciemos ar dāvanām – dīvāns, veļas mazgājamā mašīna, veļas žāvētājs, ledusskapis utt.
Viena no iespējām par sadarbību bija piedāvājums, ka ilgstošu ugunsgrēku vai glābšanas darbu laikā, Pestīšanas armija varētu arī parūpēties par tējas vai pusdienu piegādāšanu notikuma vietā. Lai pārliecinātos, vai puišiem garšos piedāvātais ēdiens, Pestīšanas armijas darbinieki arī ieradās daļā ar pusdienu maltīti, kādu viņi varētu vajadzības gadījumā nogādāt negadījuma vietā.
Sadarbības iespējas vēl tiek meklētas, jo Pestīšanas armijas darbinieki vēlas palīdzēt, saprotot, ka bīstamās situācijās ir jāievēro drošība, nedrīkst traucēt. Tādēļ, lai notikuma vietā visi varētu atpazīt, kas ir šie cilvēki, kuri vēlas palīdzēt, ir arī izveidotas īpašas atpazīšanas zīmes.
Tāpat Pestīšanas armijas darbinieki ir gatavi palīdzēt pēc negadījuma cietušajiem, gan psiholoģiski, gan sagādājot pirmās nepieciešamības lietas. Iespējams, ka ikdienā sadzīvē, vai, veicot darba pienākumus, uzzināt par slimiem, veciem, bezpalīdzīgiem cilvēkiem, kuriem būtu nepieciešama kāda palīdzība, varat par to informēt Pestīšanas armijas darbiniekus, kuri nelaimē nonākušo cilvēku nepametīs nelaimē.