Pestīšanas armijas Zviedrijas un Latvijas teritorija
Biežāk uzdotie jautājumi / Lapas karte / Kontakti /

Zviedrijas Karalienes Silvijas vizīte

IMGP1126_crpd1

Visi ir savās vietās. Darbinieki ir ieņēmuši vietas lielajā zālē, fotogrāfi ir vietās, sagaidītāji ir nostājušies glītā līnijā, un es gaidu ārā pie ēkas, uz ietves, vēlreiz ātri iemetot acis kabatā noglabātajā špikerī, vai esmu pareizi iegaumējusi vārdus, jau kuro reizi pārliecinoties, vai zinu, cik valstīs šobrīd strādā Pestīšanas armija, cik šķīvjus ar zupu mēs esam izdalījuši pagājušajā gadā, un citus nejaušus faktus, kas, manuprāt, var izrādīties vajadzīgi. Tad viss sākas. Tālumā, sirēnām brēcot un uguņiem zibot, parādās policijas automašīna. Tad ierodas karaliskā automašīna. No tās izkāpj Viņas Majestāte, Zviedrijas Karaliene Silvija un viņas pavadones, tai skaitā Latvijas vēstnieka Zviedrijā un Zviedrijas vēstnieka Latvijā dzīvesbiedres. Kā pa miglu es viņas iepazīstinu ar sagaidošo delegāciju. Karaliene, kuras māte bijusi brazīliete, šķiet nedaudz apmulsusi, izdzirdot Pulkvežleitnanta João- Paulo Ramos, Zviedrijas un Latvijas teritorijas štāba priekšnieka uzrunu portugāļu valodā, kamēr Gunnar Ljundahl kungs, Konsultatīvās Padomes loceklis, kurš bijis ļoti nozīmīgs karaliskās vizītes noorganizēšanā, vēl minūti pirms tiek stādīts priekšā Karalienei, dzied slavas dziesmas par Pestīšanas armiju Latvijā gaidošajiem žurnālistiem!
Savas vizītes laikā 1992. gadā Karaliene bija tikusies ar Majoriem Bjornu un Monu Stokmaņiem, kurus apbrīnojamā kārtā viņa joprojām atcerējās. Viņi atsāka Pestīšanas armijas darbu šeit Latvijā pēc padomju laika. Tiklīdz delegācija bija ieņēmusi savas vietas lielajā zālē, atsaucoties Karaliskās ģimenes lūgumam, tika piedāvāta prezentācija par to, kā Pestīšanas armijas darbs ir progresējis kopš Karalienes iepriekšējās vizītes. Daļu no šīs prezentācijas jūs varat apskatīt šeit.
Tad norisinājās pasākuma galvenā daļa, tikšanās ar bērniem. Man bija iespēja redzēt Karalienes seju, un tā patiešām atplauka, ieraugot bērnus. Dienas centra bērniem „Patvērums” vadītāja Ligita Neretniece iepazīstināja viesus ar bērniem, un viens no viņiem, Daniels, teica labi sagatavotu, īsu sagaidīšanas uzrunu Karalienei angļu valodā. Katrs no bērniem iepazīstināja ar sevi zviedru valodā, un tad vienojās kopīgā dziesmā. Dienu iepriekš bērni bija apmeklējuši īpašu Bērnu dienai veltītu pasākumu, kurā namatēvs bija Karlsons, kas dzīvo uz jumta, un Pepija Garzeķe- tēli no zviedru autores, Astrīdas Lingrēnas grāmatām bērniem, tāpēc uz Karalienes vizīti bērni bija izlēmuši saģērbties atbilstoši šiem tēliem.
Pēc dziesmas Karaliene devās uz dienas centra bērniem „Patvērums” telpām pagrabstāvā, kur viņai izdevās pavadīt mazliet laika sarunās ar bērniem, uzzinot, kā viņi centrā pavada ikdienu. Pirms Karaliene devās projām, viņa bērniem pasniedza biļetes uz baleta izrādi „Karlsons lido…” Nacionālajā operā. Bērni pateicās, un tad mazākais no visiem Viņas Augstībai pasniedza ziedus un albumu ar „Patvēruma” logo un bērnu zīmējumiem, kuros viņi bija centušies attēlot savu kopīgi pavadīto laiku no dažādiem aspektiem.
Tad, auto sirēnām skanot un nepievēršot uzmanību luksofora gaismām, mēs pavadījām Karalieni diezgan pārgalvīgā braucienā uz sociālo centru Avotu ielā. Norčepinga Zviedrijā ir Rīgas sadarbības pilsēta, un laimīgas sagadīšanās rezultātā, viens no Rotarī klubiem Norčepingā bija sadarbojies ar vietējo Pestīšanas armijas korpusu Rotary International sponsorētā līdzekļu piesaistes projektā ar mērķi paplašināt darbu, kas tiek veikts Avotu ielā. Ēdināšana, dušas un iespēja izmazgāt drēbes, kā arī viens no svarīgiem centra fokusiem ir mājas vizītes pie īpaši trūcīgiem cilvēkiem. Pateicoties Rotarī projektam, mums būs iespēja izvērst pašreizējos pakalpojumus, kā arī nodrošināt tādus „dzīvi uzlabojošus” pakalpojumus kā friziera, manikīra un masāžas speciālistu, un, cerams, arī ortopēda. Bija lieliski satikt Karalienes pasākumā Norčepingas pilsētas mēru, kā arī pārstāvi no Latvijas Rotarī, kurš uzrauga projektu Rotary International vārdā.
Leitnante Aldona Vaineiķe un Envojs Anita Voznaja sveica Karalieni, un Aldona izrādīja viņai telpas, pirms tam aicinot nobaudīt tasi kafijas kopā ar dažiem centra darbiniekiem un brīvprātīgajiem, no kuriem daudzi ir atnākuši uz armiju, pateicoties zupas virtuves programmai un kuri arī Karaliene pastāstīja savu pieredzi.
Šķita ļoti atbilstoši kā dāvanu Karalienei pasniegt Latvijā darinātu māla tējkannu! Armija iegūst atpazīstamību pasaulē ar „savu tasi tējas (un kafijas)”, un mēs ceram, ka tā viņai atgādinās par apciemojumu mūsu centrā un to, ka „ziepes, zupa un glābšana” ir armijas iezīmes visā pasaulē.
Mums bija liels gods un privilēģija uzņemt Viņas Augstību, Zviedrijas Karalieni Silviju. Tāpat es jutos pagodināta arī prezentēt viņai to līdzjūtības darbu, kuru veic Pestīšanas armijas Latvijā biedri savu līdzcilvēku labā Jēzus Kristus Vārdā.

Autors: majore Kristīne Beilija